Piotr Lutyński
Wielowymiarowość

 

Piotr Lutyński w swoim najnowszym projekcie Wielowymiarowość zastanawia się nad problemem nieuchwytności i niemożliwości opisania pełni naszych doświadczeń. Artysta pyta, czy możemy z całą pewnością powiedzieć, że rzeczy są lub ich nie ma, gdy jesteśmy świadomi nieskończoności wszechświata i naszych braków w wiedzy o jego funkcjonowaniu.

 

Sztuka Lutyńskiego zawsze była afirmacją życia, co było silnie widoczne w poprzednich wystawach artysty w Galerii Starmach, szczególnie w Narodzinach (2006). Każde kolejne przedsięwzięcie artysty sprawdza, czy pojęcie "życie" ma jakiekolwiek granice. Gdy wystawa Second Life (2009) była refleksją opartą o myśl eschatologiczną i pytała, o to, co dzieje się z nami po śmierci, to prezentowana obecnie "Wielowymiarowość" skupia się na materii, z której jesteśmy stworzeni. 

 

Jak zmienia się nasza percepcja, gdy działamy wiedząc, że wszystkie komórki, które budują nasze ciała, stale obumierają i są zastępowane nowymi? Uzmysłowienie sobie faktu, że wszystkie atomy, które budują cały otaczający nas świat, również ulegają ustawicznej wymianie, powoduje, że zaczynamy postrzegać inaczej siebie i kosmos. 

 

 
EN PL